Sosyal medyanın güçlenmesi ile artık televizyon medyacılığından çok internet medyacılığının ön planda olduğunu görmeye başladık. Gerek eğlence, gerek sanat ve bir çok alanda internet, insanlara ulaşmanın daha etkili yollarından biri olmaya başladı. Bu akımın etkinliğinin en büyük göstergesi ise internet üzerinden farklı alanlarda çeşitli yayınlar yapan insan sayısı. Son dönemde oldukça artan bu sayıdan görebiliyoruz ki, bazı insanlar yayıncı olmayı gelecek planları arasına koymaya başlamış.

İnternet medyacılığının ön plana çıkmaya başladığı dönemde, bir çok insanın hobi olarak yaptığı yayıncılık, artık bu sınırlamadan çıkıp, bir meslek, bir sektör haline gelmeye başladı. Özellikle YouTube, Twitch ve Dlive gibi platformlarda çok büyük kitlelere sahip olan yayıncılar artık geçimlerini yaptıkları yayınlar ile sağlamakta. Bunun yanında bu mesleği yapan insanlar bir yandan istemsiz olarak kimilerinin örnek aldığı kişiler olmaya başlıyor. Böylelikle gelecek planı yayıncı olmak olan bir çok insanın sektöre girmeye çalıştığını görüyoruz. Ancak fark edildiği üzere, bu girişimde bulunan insanların bir bölümü başarısız bir şekilde sektörün kapısından dönüyor. Bu durum da bize şunu söylüyor, yayıncı olmayı herkes başaramayabilir. Ancak başarılı olma ihtimaliniz, çevreniz, bilgi birikiminiz, yeteneğiniz ve biraz da şansınız ile doğru orantılı. O yüzden bunlardan en az bir tanesine sahip olmanız gerekiyor.

ninja

Kimler Yayıncı Olabilir?

Bu kişiler için onlarca özellik sayılabilir ancak, bu sayılacak özelliklerin yanı sıra bir topluluğa hitap edebilme yeteneğiniz olması en önemli gerekliliklerden bir tanesi. Yani sanata, bilime, kültüre, teknolojiye, oyunlara ilginiz olması başarılı bir yayıncı olmak için maalesef yeterli değil. Çünkü izleyici kitlesi ne yaptığınızla birlikte, kim olduğunuza da dikkat eden kişilerden oluşuyor. Gerçekten kendinize, insanlarla anlaşabileceğiniz, onlarla sağlıklı iletişim kurabileceğiniz ve onlara kendinizi sevdirebileceğiniz konusunda güvenmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Oyun Tarihinin En Sevilen 10 Karakteri

Buna ek olarak insanlara sunacak bir değil birden fazla şeyiniz olmak zorunda. Örneğin eğlenceli kişiliğinizin yanında, bilgi birikiminiz veyahut oyun yeteneğiniz olması sizi birkaç adım öne çıkartacaktır. Bunun yanında sizi öne geçirecek bir diğer şey ise, halihazırda olan çevreniz ya da bu sektörde edineceğiniz çevre. Çünkü bildiğiniz üzere yayıncılık mesleği ile uğraşan bir çok insan birbirlerine bir hayli destek olarak yollarına devam ediyorlar. Siz de kendinize destek olacak bir çevreye sahipseniz ya da öyle bir çevre edinirseniz, bu sizin insanlar tarafından keşfedilmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi gelelim süreklilik kavramına; yayıncılık sanılanın aksine büyük emek ve zaman isteyen bir alan. Süreklilik kavramı işte bu şekilde ayırıcı bir özellik haline geliyor. Çünkü eğer ki yayıncılık yapmak için girişimlerde bulunan biriyseniz ve yeterince zaman harcamazsanız bu, düzensizliği beraberinde getirecektir. Düzensizlik de sizi izlemek isteyen insanların odağını sizde tutamamasına neden olacaktır. Bu yüzden, yayıncılık yapmak için, sarf edecek enerjiniz ve zamanınız olması gerekiyor. O yüzden izleyicilerinize biraz da sadakatinizi sunmanız gerekiyor. Süreklilik onların size olan sevgisine en büyük karşılıklardan biri olacaktır.

Ve son olarak da maddi konulardan konuşalım, maalesef günümüz şartlarında alım gücümüz çok yüksek değil. Bunun yanında yayın için gerekli teknolojik alt yapı da bir hayli yüksek meblağlara tekabül ediyor. Yani maneviyatın yanında maddi olarak da bazı yüklerin altına girmeniz gerekecek. Ancak bu demek değildir ki en yüksek özelliklere sahip sistemler sizin yayıncı olmanız için gerekli. Ortalama bir sistem ile de kaliteli yayınlar gerçekleştirebilir, kendinizi en iyi şekilde aktarabilir ve insanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ama en önemlisi bu yüklerin altına girmeden önce yazının bu noktasına kadar olan bütün koşulları iyice gözden geçirdiğinizden emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Nasıl Esporcu Olunur? Nereden Başlanmalı?

Peki Sonrasında Ne Olacak?

Sonrasında ise sizi çok eğlenceli bir serüven bekliyor olacak. Yeni insanlar ile tanışıp, güzel anlar yaşayacaksınız. Kitlelere ulaşacak, onlara bir şeyler katacak ve onlardan yeni şeyler öğreneceksiniz. İşte en keyifli zamanlar o an başlıyor, hayatınızı kendiniz şekillendirecek ancak bu hayatı yaşarken yüzlerce hatta belki binlerce insanın sevgisini de yanınızda beraber götüreceksiniz. Eğer ki kendinize güveniyor ve istikrarlı olacağınızı düşünüyorsanız, bu yolda sizlere başarılar diliyoruz. Belki de hayallerinizi gerçekleştirmek sandığınız kadar da zor değildir. Ne dersiniz? Denemeye var mısınız? Şimdi tek yapmanız gereken, tavsiye edilen (streamlabs obs, obs) uygulamaları inceleyip, kendinize özgü bir şekilde düzenleyip, kurup yayın hayatınıza ilk adımı atmak.