Unreal Engine5 demosunu SATA SSD ile oynatmak mümkün değil. Demo PC üzerinde RTX 2070 Süper ekran kartıyla oynatılabiliyor.

Yeni nesil konsollar (Xbox Series X ve PlayStation 5) ile gelen karışıklıklar devam ediyor. Epic Games‘in oyun moturu Unreal Engine 5 için paylaşılan demo, teknoloji dünyasının gündemine oturdu.

Unreal Engine5

Unreal Engine 5’in yeni teknolojileri ile beraber PlayStation 5 üzerinde 2K çözünürlüğünde çalışan demo hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Epic Games ekibi demonun PC üzerinde RTX 2070 Süper ile çalışabildiğini söylüyor. Ayrıca PlayStation 5’te bulunan özel SSD olmadan grafiklerin yüklenmesinde sıkıntı olduğunu ve bu derece yüksek grafiklerin elde edilemeyeceğini belirtiyorlar.

Unreal Engine5 demosunu SATA SSD ile oynatmak mümkün değil

Unreal Engine5

Bu noktada bazı şeyler çakışıyor fakat henüz bomba bilgiyi aktarmadım. Öncelikle şu çakışıyor dediğim kısımdan bahsedeceğim. Demonun yayınlandığı gün Epic Games Ceo’su Tim Sweeney, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bu sırada Sweeney, “PS5 içerisinde bulunan SSD, tüm platformlardaki en iyi SSD” demişti. Bu noktada Sweeney’in açıklaması ile ekibinin açıklamalarında bir karışıklık söz konuyu çünkü demo söylenene göre PC üzerinde RTX 2070 Süper ekran kartıyla oynatılabiliyor.

Bunun yapılabilmesi içinde muhtemelen PC’de kaliteli bir M.2 SSD kullanılıyor. Bu noktada PS5’in içerisinde bulunan SSD’yi bilmesek bile PCIE 4.0 destekli bir M.2 SSD’nin durumu PC cephesi için kurtardığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Fakat ekip kesinlikle bir SATA SSD kullanılarak bu demonun oynatılamayacağının altını çiziyor.

Asıl önemli konuysa Unreal Engine 5 demosunun PS5 üzerinde çalışırken native 2K çözünürlüğünde çalışmadığı ortaya çıktı. Ekibin söylediğine göre demoda Dynamic resolution kullanılmış. Bu gerektiği yerlerde FPS değerinin korunması için çözünürlüğün 2K’nın altına düşürüldüğü anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir  Final Fantasy 7 Remake Spoiler Ve İnceleme

Ekibin açıklamaları bunlarla sınırlı değil. Yeni ışık teknolojisi Lumen konsolun sadece Shader birimlerinden güç alarak işlenmiş. Unreal Engine 5’in 2021 yılının başında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni sürümün geliştirme işlemlerinin 2021 yılının sonlarını bulacağı ise söylenen diğer detaylardan. Elbette yeni oyun motorunun geliştiriciler için çıkış yapması onu direkt görebileceğimiz anlamına gelmiyor. Yeni teknolojilerin kullanılması ile yapılacak oyunların geliştirilmesi için de zaman gerekiyor. PlayStation 5 hakkında daha fazla bilgiyi Sony’nin Haziran ayı içerisinde ortaya çıkarmasını bekliyoruz.