Playstation 5 tanıtımı için henüz bir tarih olmamasına rağmen, Haziran ayında bunu yapması bekleniyor. Tanıtım, elbette Microsoft yaptığı gibi online olacaktır.

Bilindiği üzere bu sene sonunda yeni nesil konsollar piyasaya sunulacak ve eski jenerasyonu geride bırakacağız. Senenin sonunda gelecek olan yeni nesil konsolların tanıtımı için Sony ve Microsoft kollarını sıvamış durumda öyle ki Microsoft, yeni nesil konsolunu çoktan tanıtmış durumda ve bununla kalmayıp geçtiğimiz gün canlı bir sunum gerçekleştirerek yeni nesil Xbox Series X’te bulunacak oyunları paylaştı. Sony ise hâla sessizliğini koruyor olmasına rağmen, Playstation 5 tanıtımı için elbette çalışıyor. Şu ana kadar Playstation 5’e dair sadece bir kaç teknik özelliği ile birlikte yeni kumandası olan DualSense duyurdu.

Playstation 5

Playstation 5 Haziran ayında tanıtılacak

Sony nihayet sessizliğini bozacak gibi duruyor öyle ki geçtiğimiz gün Bloomberg’den Jason Schreier, KOFI isimli Youtube kanalından katıldığı bir podcast esnasında, Playstation 5 sunumunun Haziran ayının ilk haftalarında düzenleneceğinin ancak Covid-19 sebebiyle bu tarihin değişme ihtimalinin olduğunu belirtti. Daha önce VentureBeat’ten olan Jeff Grubb bu sunumun 4 Haziran’da olacağını dile getirmişti. Sony, daha öncede Playstation 3 ve Playstation 4’ü tam olarak bu dönemlerde tanıtmıştı. Söylenenleri göz önünde bulundurursak verilen tarihlerin doğru olabileceğini söyleyebiliriz.

Playstation 5

Yeni nesil Playstation 5’e dair şimdiye kadar paylaşılan bilgilere göre cihaz 36 işlem birimine sahip olacak ve 10,28 TFLOPs gücünde özel bir AMD RDNA 2 grafik kartı bulunduracak. Ayrıca 8 çekirdekli 3,5 GHz frenkasında AMD Zen 2 işlemcisi ve 16 GB GDDR6 belleği bulunacak. Dahili depolama sistemi ise net olarak 825 GB SSD olacak ancak genişletilebilir NVMe SSD slot özelliği bulunacak.

PlayStation 5’in açıklanan teknik özellikleri ise şöyle oldu:

  • İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: Özel RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Bellek bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü
İlginizi Çekebilir  Xbox Series X Serisi Üretime Hazır

Playstation 5 fiyat ve planlamasıyla ilgili önemli detaylar

Gelen haberlere göre ilk 6 ay için Playstation 5 üretiminin hemen hemen Playstation 4 kadar olacağı belirtilmiş. Sony’nin 2021 yılına kadar 6 milyon adet Playstation 5 üretilmesi planlanıyormuş. Aynı dönem Playstation 4 üretimine baktığımızda ise 7.5 milyonluk bir üretim görüyoruz. Aradaki farkın ise maliyetlerin yükselmesi, konsolun fiyatı ve tabi ki salgından dolayı insanların daha az alışveriş yapması sebebiyle olduğu belirtilmiş.

Diğer taraftan konsol ile ilgili en merak edilen nokta ise tabi ki herhangi bir erteleme olup olmaması. Bu konuda rakiplerini de gözlemleyen Sony, Xbox kanadında bir erteleme olmaz ise Playstation 5‘i ertelemeye yanaşmayacakmış. Tabi Covid-19 salgınının başta da belirttiğim gibi birçok etkinlik ve PR çalışmalarının aksamasına sebep olmuş. Örneğin geçtiğimiz günlerde sade bir şekilde duyurulan Dual Sense kontrolcüsü için daha büyük bir duyuru planlanıyormuş ama salgından dolayı bu lansmanın iptal edildiği söyleniyor.