Sıra tabanlı oyunlar, satranç, dama gibi kökeni ilk çağlara kadar uzanan ilk masa oyunlarına dayanıyor. Tüm oyuncuların kendi sıralarında, belli sınırlarda hamle yaptığı bu oyunlar bugün de oyun sektöründe önemli bir yere sahip. Sizler için hem geçmişten hem de bugünden 5 ilginç sıra tabanlı oyunu bir araya getirdik.

Heroes of Might and Magic III

Sıra tabanlı RPG denilince, bu türe aşina olan birçok kişinin belki de ortak cevabı Might and Magic serisidir. Ancak bu serinin üçüncü oyunu hala bir çok oyun sevdalısının masaüstünün bir köşesinde durur.

Bilmeyenler ve taktiksel bir retro game arayanlar için biraz oyunu anlatalım. Heroes dünyasında 9 ana ırk ve bu ırklara ait olan kale vardır. Çok geniş haritaları, her türlü strateji açık olan mekaniği, bu oyunu bugün bile eşsiz kılıyor.

Heroes of Might and Magic III bazı dönemlerde Steam üzerinde indirime giriyor. Şu anda 67.99 TL olan oyunu buradan indirebilirsiniz.

Urtuk: The Desolation

Urtuk, gerçekten de sıra tabanlı RPG oyunları arasında çok farklı bir yere sahip. Şu an için erken erişimde olan oyunu, türe hakim olan bir çok kişi keşfetmiş olmasına karşın, hala keşfedilmesi gereken hazinelerden biri.

Urtuk, birçok RPG oyununun aksine sırtını mitolojik karakterlere ya da büyü dünyasına dayamıyor. Evet bu dünyada büyü var ancak çok da büyük bir etkisi olduğu söylenemez. Oyunun temeli, hikayesine dayanıyor.

Şu an için erken erişimde olan oyunun mekaniği buna rağmen büyük bir beğeni toplamış. Eğer türe ilginiz varsa Urtuk kaçırmamanız gereken bir oyun. Türe yabancıysanız, başlangıç için iyi bir tercih olmayabilir. Yine de alternatif senaryosu ve oynanışıyla, evde oynanabilecek ilginç bir oyun. Urtuk Steam üzerinde 32 TL fiyata sahip. Oyunu buradan indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Cassette Beasts, Pokemon Tarzı RPG Oyun!

MİNİMUM:

İşletim Sistemi: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10
İşlemci: 2.0 Ghz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB’lık OpenGL 2.0 uyumlu ekran kartı
Depolama: 600 MB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

İşletim Sistemi: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10
İşlemci: 2+ Ghz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB’lık OpenGL 2.0 uyumlu ekran kartı
Depolama: 600 MB kullanılabilir alan

Age of Wonders: Planetfall

Age of Wonders serisinin son oyunu Planetfall, aslında bu türün en başarılı örneği olan Starcraft hissiyatına sahip. Ancak burada daha çok bir medeniyet kurma ve geliştirmenin ön plana çıktığını söylemek gerekir. Yani karşımızda tam bir klasik sıra tabanlı RPG yok.

Yine de oyun bu türün temel özelliklerine sahip. Sıra tabanlı olarak savaştığınız oyun, fantastik özelliklere de sahip. Derin bir stratejik kurguyla karşımıza çıkan oyun, savaştan, diplomasiye ve yeni gezegen keşfedip, kolonileşmeye kadar bir çok farklı dala ve budağa sahip.

Zorlayıcı ve bu uzay macerası, evde kaldığımız bugünlerde iyi zaman geçirmenizi sağlayabilir. Şu an için Steam üzerinde yüzde elli indirimli olan sıra tabanlı RPG 38,50 TL fiyatına sahip. Oyunu buradan indirebilirsiniz.

MİNİMUM:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1 or Windows 10 (64-bit versions)
İşlemci: Intel Core i5 (3rd Generation) or AMD FX Series processor (or equivalents)
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: nVidia GTX 650Ti 1GB or AMD Radeon HD 7770 (or equivalents)
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: En son sürücülerle DirectX Uyumlu Ses Kartı

İlginizi Çekebilir  Oyun Tarihinin En Sevilen 10 Karakteri

ÖNERİLEN:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
İşlemci: Intel Core i5 (7’inci veya 8’inci nesil) ya da AMD Ryzen 5
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: nVidia GeForce GTX 1060 3GB ya da AMD Radeon RX 570 4GB
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: En son sürücülerle DirectX Uyumlu Ses Kartı

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon, her bilgisayarın açabileceği özelliklere sahip ama gerçekten de sıra tabanlı oyun türünün hakkını veren özelliklere sahip. Çok basit grafikleri olan oyun deneyimi açısından ise karmaşık ve çetrefilli bir mekaniğe sahip.

Özellikle oyunda pek alışıla gelmeyen, karakterlerin psikolojik buhranlarıyla da başa çıkmak gibi zorluklar sizi bekliyor. Savaş alanında sıra tabanlı ilerleyen oyunda, açlık, kıtlık, hastalık ve karanlık gibi başka etmenlerde ilerleminizi etkiliyor.

Eğer zorluktan hoşlanıyor ve karanlık atmosferden çekinmiyorsanız, Durkest Dungeon, günlerce oynayacağınız bir oyun olabilir. Steam fiyatı 39 TL olan oyunu buradan indirebilirsiniz.

Zoria: Age of Shattering Prologue

Zoria, şu anda oynaması ücretsiz bir oyun. Aslında bir tür erken erişim oyunu diyebilirz çünkü asıl versiyon Sonbahar gibi çıkacak. Oyunda, Zoria adlı bir karakolu korumakla görevlisiniz.

Bir kale olan bu karakol, etrafta ki fantastik yaratıkların saldırısına uğruyor. Yapmanız gerek bu saldırıları bertaraf etmek ve bölgeyi temizlemek. Karakoldan seçtiğiniz üç kişiyle yola çıkıyorsunuz. Bu yolda inler, zindanlar ve düşman gruplarıyla karşılaşıyorsunuz.

Bu zorluklara rağmen, Zoria türü sevenler için iyi bir deneme. Bedava oynanabildiği için Zoria’yı Steam kütüphanenize ekleyip, atmosferine kendinizi kaptırabilirsiniz. Oyunu buradan indirebilirsiniz.

MİNİMUM:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7/8/8.1/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i3 / AMD Ryzen 3
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 950 / AMD R9 270
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan

İlginizi Çekebilir  Red Dead Redemption 2 Türkçe Yama

ÖNERİLEN:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
İşlemci: Intel Core i5 / AMD Ryzen 5 ve üstü
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 1050 / AMD R9 280 ve üstü
DirectX: Sürüm 12
Depolama: 10 GB kullanılabilir alan